HledatMapa strnek

Pbh kapky

"Věda není nuda" - projektový den prvňáčků v našem ústavu (4.6.2009)

Že skutečně věda není nuda, se přesvědčili záčci  1.A  třídy paní učitelky Maškové ze ZŠ  Litvínovská 500 z Prahy 9, když svůj trošku opožděný svátek dětí přišli strávit do našeho ústavu a seznámit se s vědou v oboru chemie. Udělat ukázkovou hodinu pro děti z I.stupně základní školy, které o chemii neví vůbec nic, není opravdu lehké. V ústavu však na svých maturitních odborných chemických pracech laborovali např. dva studenti SPŠ Sdělovací techniky z Prahy 1 - Matěj Šťástka a Václav Oborník, "v civilu"  tzv. chemičtí nadšenci, a ti si pro děti spolu s Dr. Květou Stejskalovou  připravili pestrý program pokusů a povídání o chemii, a tak děti ani nepostřehly, že už je jedenáct hodin, a tudíž nejvyšší čas vrátit se zpět do školy a stihnout oběd. A pro ty, kteří přece jen nevěřícně pokyvujete hlavou - i taková perodická tabulka prvků se dá dětem přiblížit "po jejich" způsobu, že i ony pochopí, "oč zde běží".


komp_DSC_2973.JPG



Základem barevného představení, a chemie je přece o barvičkách,  byly efektní reakce (samozřejmě, došlo i na plamenové zkoušky). Největší úspěch však slavila  přeměna oranžovorůžové desetikoruny na zlatou (a světe div se, přes stříbrnou mezifázi). Kluci se činili a desetikorun takto přeměnili celou desítku, a tak si je mohly na památku odnést všechny děti. Pojmy pozinkování, slitina, mosaz, které nejdříve dětem nic neříkaly, po té zařadily do svého slovníčku....


komp_DSC_3032.JPG

Zlatavé šupinky  jodidu olovnatého také měly velký úspěch.  Nejvíce však dětem vrtala hlavou kouzla typu: sliji dvě bezbarvé kapaliny a ejhle mám z nich třeba fialovou. Kluci se ve vysvětlování činili,  a  tak děti  opět poznaly kousek světa kolem sebe.  Samy si vyzkoušely pipetovat, vážit, utřít křídu  v třecí misce a podivovaly se výsledku filtrace, kdy z blátivého roztoku vytéká čirá tekutina..... Dopoledne skončilo naším příslibem, že v příštím školním roce je pozveme znovu a připravíme pro ně opět pár nových kouzel a  hádanek, zkrátka chemických lahůdek.


komp_DSC_3014.JPG

Kéž by jim ten zájem  vydržel. A  nemusí být jen o chemii, stáčí zájem o jakoukoliv činnost, disciplínu, obor....! 

To je ale vlastně hlavně na nás  - rodičích, pedagozích a koneckonců i vědcích! 

Tyhle děti nám předvedly, že umí naslouchat, ale se i ptát a  také si něco zapamatovat.


komp_DSC_3025.JPG


poster_DSC_3122.JPG

Děti si po návratu do školy s paní učitelkou vyrobily z poznámek a fotografií pořízených při své návštěvě plakát, který nám poskytly k vyvěšení v hale ústavu.



Ilustrační fota pořízená v průběhu jejich návštěvy jsou svědectvím o dobře investovaném  úsilí všech aktérů, a to jak herců, tak diváků!

komp_DSC_3009.JPG

komp_DSC_2958.JPG


komp_DSC_2963.JPG


komp_DSC_2998.JPG

komp_DSC_2970.JPG

komp_DSC_2977.JPG

komp_DSC_3012.JPG

komp_DSC_3035.JPG

Text a foto: K.Stejskalová - archiv ÚFCH JH




[Zpt]

AKTUALITY

23.12. 2019- Rok 2019 odchází- jaký byl ???????

Je konec roku, to by chtělo trochu bilancovat:  Tak tedy - studenty, dětmi, žáky a ostat

11.10. 2019- Týden vědy a techniky Akademie věd ČR 2019- přesně za měsíc začínáme...

Den otevřených dveří 2019 budeme pořádat ve čtvrtek 14. listopadu 2019.
10.9.2019 Ohlédnutí za školou NANO2019

Letošní letní škola proběhla úspěšně za účasti přihlášených 24 středoškolák

26.7.2019 Program školy NANO2019 je již hotov...

Letošní letní škola proběhne v týdnu od 19. do 23.srpna 2019.

21.1.2019 - Bilancujeme: Návštěvnost našich programů v roce 2018 a letech minulých...

Nedávno  skončil rok 2018, ať žije rok 2019 !

Je čas na stručnou rekapitula

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Vědcem na zkoušku 2020 | Archiv akcí | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2020 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist