HledatMapa strnek

Pbh kapky

Věda v roušce 2021?

Budeme letos moci vzdělávat a popularizovat  alespoň v roušce nebo ani to ne? Kdo ví? Proto jsme letošní roční harmonogram, který právě spouštíme,  nazvali Věda v roušce a navíc ještě s otazníkem :o).
DSC_0184-29-9.JPG

V období uzavřených škol  jsme pracovali hodně přes internet, teď od dubna to již v našich laboratořích trochu žije a snad od září přijdou i žáci. Využívali jsem tedy k výuce spoustu natočených materiálů (videa s pokusy v laboratoři s fotonávody, výukové mapy s audionahrávkami aj.), které můžete využívat stále: 


  • S chemikem v kuchyni - pokusy s fotonávody. 7 úloh (včetně pracovních listů s opakováním) najdete v odkazu AKTUALITY (v létě 2020).  K některým úlohám byla natočena i videa (6 kousků).
  • OSMIČKOVÁ CHEMIE - krok za krokem.....tvoříme výuku chemie přes web pro naše žáky 7. a 8. ročníku ze ZŠ SCIO Praha 13, kteří k nám chodili do EDU laboratoře  (tedy pokud to šlo :o) ). Sledovat výuku chemie pro 8. ročník na myšlenkových mapách a audio nahrávkách může ale každý, kdo to potřebuje či chce (odkaz  ZŠ SCIO Praha 13).
  • NOVINKA, od dubna ---- náš příspěvek k ON LINE výuce chemie na ZŠ ---- Zapojili jsme se do akademického  programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!- naši nabídku chemické hodiny tak trochu jinak využívá řada základních škol (viz harmonogram níže). 
mapa-geography-KS.jpg
Tak takhle svými vstupy do výuky na ZŠ/SŠ pokrýváme  celou Českou republiku
(ikona značí město, kde jsme učili :o) )  P
řehled výuky- níže na stránce pod jednotlivými měsíci.

Harmonogram roku 2021: 

zatím  100 plánovaných/proběhlých programů.
ZÁŘÍ (7)


7.9.   ZŠ  - Chemické divadlo a workshop pro žáky 3. třídy ze ZŠ Jarov, Praha 3 (30 žáků).

13.9. - ZŠ -  Chemické divadlo a workshop pro žáky 2. třídy ze ZŠ Jarov, Praha 3 (22 žáků).


15.9. - ped ZŠ a SŠ - Přednáška K. Stejskalové na konferenci pořádané Nadací Orlen Unipetrol 4EDU konference v Litvínově (www.foredu.cz) představí naše vzdělávací aktivity od MŠ až po VŠ.


20.9. -  ZŠ- Otevíráme DŠ II chemický kroužek pro nové zájemce  ZŠ (účast 14 žáků).

21.9. -  ZŠ- Pokračuje náš DŠ I chemický kroužek pro žáky ZŠ (účast 13 žáků).


25.9. - Další sobotou pokračují  3 naše chemické kurzy pro zájemce z řad dětí a žáků ZŠ (30 účastníků ve věku 5-14 let).

26.9. - Zahajujeme nedělní kurzy chemie pro středoškoláky s názvem Berillium2 (max 10 účastníků).SRPEN (3)

16.-20.8.  SŠ  - Letní chemický kurz Kyslík v Boru pro zájemce o Ch a Bi (12 studentů).


19. 8. - ped ZŠ, SŠ -  Celodenní kurz chemických experimentů pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ, v rámci projektu Otevřená věda, ve Čtyřkolech (účast 14 pedagogů).


23.-27.8. –  SŠ - Letní škola NANO2021 pro nadané zájemce o Ch, Fy a Bi z celé ČR (20 studentů).

Celková návštěvnost srpnových  programů - 46 zájemců.ČERVEN (13)

Celková návštěvnost dubnových programů, 
realizovaných částečně online formou  -  100 zájemců.
1.6.  - ZŠ - Výuka  chemie experimentem v EDU laboratoři - pro žáky 7. a 8.ročníku ZŠ SCIO Praha 13 (16 žáků), téma: Kovy kolem nás (a mezi sebou): elektrolýza, pokovení, řada kovů aj. 

2.6. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu on-line "Chemie kolem nás a v nás", pro  ZŠ Kynšperk (19 žáků z 5.C; rekapitulace výuky).

3. 6. , 10.6., 16.6.  - ZŠ - ZRUŠENO z důvodu prezenční výuky -  ZŠ Polná u Jihlavy (osmé a deváté ročníky, celkem plánováno 5 různých hodin v rámci Šablon ZŠ).

8.6.  - ZŠ - Výuka  chemie experimentem v EDU laboratoři - pro žáky 7. a 8.ročníku ZŠ SCIO Praha 13 (13 žáků), téma:  Kovy kolem nás (a mezi sebou), pokračování. 

11.6. - ZŠ- V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line pro třeťáčky ze ZŠ Za Alejí z Uherského Hradiště, na téma Chemie kolem nás a v nás :o) (17 žáků).

19.6. - MŠ/ZŠ - Pokračujeme dalším z chemických sobotních kurzů Cesta za nobelovkou (3 kurzy 10-16 hodin, téma Víš co jíš a proč ?; navštívilo 25 žáků či dětí z MŠ) .

ZRUŠENO --- 22.6. -- MŠ/ZŠ Pramínek z Brna (8. třída).

24.6. - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ II. (téma: PSP- Mg, Ca a další prvky II.A skupiny).

29.6. - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ I. (téma: PSP- Mg, Ca a další prvky II.A skupiny).

KVĚTEN (34)
Celková návštěvnost květnových programů, 
realizovaných převážně online formou  -  870 zájemců.

4.5. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie on-line se žáky  ZŠ Lichnov (společně 23 žáků z 8. a 9. třídy; rekapitulace výuky).

4.5. - ZŠ -  V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ T. G. Masaryka Mnichovice (8.A - 27 přihlášených; rekapitulace výuky).

4.5. -  ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie (téma nanotechnologie v ochraně životního prostředí) on-line se žáky ZŠ a MŠ kpt. O Jaroše z Loun (obě 8. třídy; v rámci projektových dnů, 52 přihlášených).

5.5. - ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Polná u Jihlavy (9. A-22 přihlášených, v rámci programu Šablony ZŠ; rekapitulace výuky).

5.5. - ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!  -  chemie on-line se žáky 9. A a 9. B  ZŠ Záhuní z Frenštátu (40 přihlášených, téma  Hledáme bílkoviny v naší stravě - rekapitulace výuky). 

6.5. - ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Polná u Jihlavy (9. B, 20 přihlášených, v rámci programu Šablony ZŠ; rekapitulace výuky).

6.5. - ZŠ - V  rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!  -  chemie on-line se žáky  8. třídy ze ZŠ Břidličná (25 přihlášených; rekapitulace výuky). 

7.5. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Libouchec (8. třída-22 žáků, rekapitulace výuky).

7.5. -  ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!  - chemie on-line na téma nových technologií, jako jsou například nanotechnologie, se žáky  ZŠ Kraslice (8. třída, 50 žáků, v rámci projektových dnů).

10.5. - ZŠ-- V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!  - chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (9.A, 25 žáků, rekapitulace výuky).

10.5. - ZŠ - ZRUŠENO -  ZŠ T. G. Masaryka Mnichovice (8.B).

11.5. - ZŠ-  V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!  -  chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (8.A, 24 žáků, rekapitulace výuky).

11.5. - ZŠ - V  rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  9. třídy ze ZŠ Břidličná (20 žáků, rekapitulace výuky). 

12.5. - ZŠ-  V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! představíme čtvrťákům, o čem byla, je a bude  chemie (pro 20 žáků 7. ZŠ Most; rekapitulace výuky).

12.5. - SŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie (o nanotechnologiích v ochraně životního prostředí) on-line se žáky Gymnázia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích (2. ročník- 28 žáků).


13.5. - ZŠ-  V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (8.B - 23 žáků; rekapitulace výuky).


13.5. - ZŠ -  V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie on-line se žáky  ZŠ T. G. Masaryka Mnichovice (8.C- 25 žáků; rekapitulace výuky).

13.5. - ZŠ -  V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie on-line se žáky  ZŠ 1. máje Havířov (8.C-18 žáků; rekapitulace výuky).

13.5. - SŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie (o nanotechnologiích v ochraně životního prostředí) on-line se žáky Gymnázia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích (2. ročník-29 žáků).

14.5. - ZŠ -  V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie on-line se žáky  ZŠ 1. máje Havířov (8.B-22 žáků; rekapitulace výuky).

17.5. - ZŠ -  ZRUŠENO - osmáci ze  ZŠ Hradec nad Svitavou. 

17.5. - ZŠ -  V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie on-line se žáky  GY Na Pražačce z  Prahy (sekunda-32 žáků, rekapitulace výuky).

18.5.  - ZŠ - Výuka  chemie experimentem v EDU laboratoři - pro žáky 7. a 8.ročníku ZŠ SCIO Praha 13 (15 žáků), téma: Separace listových barviv (filtrace, extrakce, chromatografie; účast 15 žáků). 

18.5.  - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ I. (téma: PSP- triáda Fe-Co-Ni; účast 6 zájemců).

19.5. - GY -  V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie on-line se žáky  Gy Česká Lípa (tercie, 20 žáků, rekapitulace výuky).

20.5. - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ II. (téma: PSP- triáda Fe-Co-Ni; účast 8 zájemců).

21.5. - ZŠ-  V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Rudná (9.B-25 žáků; rekapitulace výuky).

22.5. - MŠ/ZŠ - Pokračujeme dalším z chemických sobotních kurzů Cesta za nobelovkou (28 účastníků; téma- Látky kyselé a zásadité; 3 kurzy od 10-16 hodin) .

24.5. - ZŠ -  V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie on-line se žáky  ZŠ Labyrint Lhota (4.-6.třída- 15 účastníků; rekapitulace výuky).

25.5.  - ZŠ -  Výuka  chemie experimentem v EDU laboratoři - pro žáky 7. a 8.ročníku ZŠ SCIO Praha 13 (15 žáků), téma: Kyseliny a zásady, stanovení/měření  pH. 

26.5. - GY -  V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! laborky z fyzikální chemie on-line se žáky  Malostranské gymnázium Praha (sekunda 9.AZ, 26 žáků; rekapitulace výuky).

27.5. - ZŠ -  ZRUŠENO  GY Christiana Dopplera z Prahy (tercie).

27.5. - pedagogové ZŠ-  Webinář na téma Elektrochemie a J. Heyrovský, pro vzdělávací projekt řešený v NPI ČR (přednáší K. Stejskalová; on line ca 125 účastníků). 

31.5. - ZŠ-  V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!  -  chemie on-line se žáky  dvou tříd z Cyrilometodějského gymnázia a střední odborné školy  pedagogické z Brna (50 žáků ze tříd G3 a G4; rekapitulace výuky).

DUBEN (32)
Celková návštěvnost dubnových programů, 
realizovaných převážně online formou  -  795 zájemců.

6.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!  - chemie pro žáky  ZŠ E. Lukášové z Ostravy (pro 60 připojených, 8. a 9. ročníky- rekapitulace programu).

9.4.ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -  chemie on-line pro žáky  ZŠ SMART z  Roudnice  n. Labem (ca patnáctka osmáků+1 naše stážistka projektu OV -  rekapitulace programu).

12.4.ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!  -  chemie on-line se žáky  ZŠ Dobřichovice (9.B, ca 20 žáků - rekapitulace programu).

13.4.ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!  -  chemie on-line se žáky  ZŠ Nezamyslice u Prostějova (dvě třídy osmáků, 32 připojených- rekapitulace programu).

14.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Kosmonosy (8. ročník, 20 připojených, rekapitulace výuky).

15.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Záhuní z Frenštátu  (třídy osmáků- sledovalo 47 přihlášených;  rekapitulace výuky).

16.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - 2 hodiny  chemie on-line se žáky  ZŠ Kraslice (účast 35 přihlášených deváťáků, v rámci programu Šablony SŠ, rekapitulace programu).

16.4. - ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Kosmonosy (25 osmáků, rekapitulace programu).

19.4. - ZŠ - V rámci programu - Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie  on-line se žáky  ZŠ Dobřichovice (9.A, 20 přihlášených, rekapitulace programu).

19.4. - GY - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  kvarty z GY ALTIS Praha (25  přihlášených, rekapitulace výuky).

20.4. - ZŠ- V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (9.C-30 přihlášených, rekapitulace výuky).

20.4.  - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ I. v EDU laboratoři  (13-16 hod, téma: kyseliny  a zásady a jejich reakce; 8 žáků).

21.4. - ZŠ- V rámci programu v Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (9.B-20 přihlášených; rekapitulace výuky).

21.4. - VŠ - Webinář o tom, jak na popularizaci  vědy (po ca 55 studentů a mladých vědců z UK Praha on line  přednášela  K. Stejskalová).

22.4.  - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ II. v EDU laboratoři (10-13 hod, téma: kyseliny  a zásady a jejich reakce; 5 žáků).

23.4. - ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - 2 hodiny chemie on-line se žáky osmých tříd  ZŠ Kraslice (56 připojených, v rámci programu Šablony ZŠ,  rekapitulace výuky).

23.4. - ZŠ- V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (8.C - 26 připojených; rekapitulace výuky).

23.4. - GY-  V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie (téma nanotechnologie v ochraně životního prostředí) on-line se žáky  Gymnázia Na Pražačce (kvarta - 9. třída, 20 žáků).

23.4.   - GY - V rámci programu v Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie (téma nanotechnologie v ochraně životního prostředí) on-line se žáky  Gymnázia Mimoň (septima, 3. ročník, 13 žáků).

24.4. -  MŠ/ZŠ - Zahajujeme letošní chemické sobotní kurzy Cesta za nobelovkouv EDU laboratoři  tématem Separace se zaměřením na listová barviva (proběhly celkem 3 kurzy pro 22 dětí, 10-16 hodin).

26.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ O. Jaroše z Loun  (9.B- 20 přihlášených; rekapitulace výuky).

27.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Polná u Jihlavy  (8. A;  20 přihlášených).
27.4. - ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ Polná u Jihlavy  (8. B; 16 přihlášených).
27.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -chemie on-line se žáky  ZŠ Polná u Jihlavy  (8. C; 24 přihlášených). Realizováno v rámci programu  Šablony ZŠ;  Rekapitulace výuky pro všechny osmáky ze ZŠ Polná.

28.4.ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (9.A ) 
28.4.ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (9.B ) 
Rekapitulace výuky (celkem  40 přihlášených)

29.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  ZŠ O. Jaroše z Loun  (9.A, rekapitulace výuky, celkem 18 přihlášených)

29.4.ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! -chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (9.C, rekapitulace výuky; celkem 20 přihlášených).

29.4. - ZŠ - V rámci programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie (téma nanotechnologie v ochraně životního prostředí) on-line se žáky ZŠ a MŠ Hranice, Struhlovsko (9. třída, 20 žáků).

30.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (8.A ). 
30.4. - ZŠ - V rámci programu  Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! - chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (8.B ). Rekapitulace výuky. (Účast celkem 40 žáků.) 

Nedávné mediální výstupy naší práce: 
  • časopis SOČkař č.2/2021 (otevři na straně 5-6). Jak jsem potkal hořčík. Chemie se nemá a nedá učit bez pokusů (K. Stejskalová).
BŘEZEN (3)

Žádný z plánovaných programů nemohl být realizován vzhledem ke covidové  uzavírce okresů.
*** ZRUŠENO***
13.3.-  MŠ/ZŠ - Sobotní kurz Cesta za nobelovkou.
23.3.-  ZŠ - Chemický kroužek DŠ I.
25.3. - ZŠ - Chemický kroužek DŠ II.

Nedávné mediální výstupy naší práce: 
  • 18.3.- V rámci cyklu České zázraky (na ČT 2) díl s názvem Kapka rtuti věnovaný Jaroslavu  Heyrovskému a polarografii. Část dokumentu se natáčela v našem ústavu (září 2019) v expozici výstavy Příběh kapky (spustit zde).
ÚNOR (2)

Celková návštěvnost únorových programů -  17 zájemců.

9.2.  2021 - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ I.,  v EDU laboratoři (téma VI.A skupina PSP a pokusy se sírou a jejími sloučeninami, 9 žáků).

11.2.  2021 - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ II., v EDU laboratoři  (téma VI.A skupina PSP a pokusy se sírou a jejími sloučeninami, 8 žáků).

LEDEN (7)

Celková návštěvnost lednových programů -  70 zájemců.

1. - 31. 1. 2021 - SŠ - V průběhu ledna zahajujeme naše nové chemické stáže v projektu Otevřená věda 2021. Na 7 tematicky různých stáží začne dojíždět ke svým 6 lektorům (V. Kolivoška, E. Krupičková-Pluhařová, K. Mlekodaj, J.Olszówka, K. Stejskalová a S. Valtera)  13  středoškoláků z celé ČR.
26. 1.   a 21.1. 2021 - ZŠ - Experimentování v kroužcích chemie DŠ I.a II. (téma V.A skupina PSP a pokusy s Bismutem).

5., 12., 19. a 26.1. -  distanční výuka Ch v ZŠ SCIO Praha 13. 


AKTUALITY

31.8.2021 - Ohlédnutí za NANOškolou 2021

V týdnu od 23. do 27.8. proběhla tradiční, již 11., letní škola pro středoškoláky s

24.8.2021 - Ohlédnutí za kurzem Kyslík v Boru

Ohlédnutí za chemikurzem Kyslík v Boru, který u nás probíhal minulý týden (16.-20.8.)

12. a 24.5. a 2 a 11.6.2021 - Malí chemikové na návštěvě u nás, samozřejmě zase ještě virtuálně :o)

V naší nabídce výuky chemie v akademickém programu  "Pozvěte si vědce do výuky" mám

3.6.2021 - Letní škola NANO2021 --- PŘIHLAŠOVÁNÍ do 25.6. (škola bude 23.-27.8.)

Naše letní škola NANO2021 má již více

3.6.2021 - PŘIHLAŠOVÁNÍ na chemický kurz Kyslík v Boru -- do 25.6. (kurz poběží 16.-20.8.)

Týden experimentů  v naší EDU laboratoři

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Věda v roušce 2021? | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2021 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist