HledatMapa strßnek

P°Ýbýh kapky

Brusel EXPO' 58 - Velk├í cena a ┼Öada dal┼í├şch ocen─Ťn├ş pro v─Ťdce (nikoliv sportovce)...

N├írodn├ş archiv ─îesk├ę republiky (NA─îR) uspo┼Ö├ídal v Praze v term├şnu 27.9.-20.11.2008 v├Żstavu s n├ízvem EXPO' 58 - P┼Ö├şb─Ťh ─Źeskoslovensk├ę ├║─Źasti na Sv─Ťtov├ę v├Żstav─Ť v Bruselu (viz program).

┼Ż├ídn├í dal┼í├ş sv─Ťtov├í v├Żstava nep┼Öinesla ─îeskoslovensku tolik ocen─Ťn├ş a uzn├ín├ş.┬á V├Żraz "Brusel 58" se stal synonymem sv─Ťtov─Ť ├║sp─Ť┼ín├ę presentace ─Źeskoslovensk├ęho pr┼»myslu, v─Ťdy a kultury.

Pam─Ťtn├şci mo┼żn├í v─Ťd├ş, ┼że ─Źesk├í v─Ťda byla na v├Żstav─Ť mj. presentov├ína i v├Żzkumem v oboru polarografie, tedy chemi├ş.┬á

Popis na┼í├ş u─Źasti jsme pro V├ís vybrali┬áz┬árukopisu vzpom├şnek profesora Roberta Kalvody, tehdy mlad├ęho v─Ťdce┬á Polarografick├ęho ├║stavu J.Heyrovsk├ęho, kter├Ż se spolu s ┼Öadou koleg┼» na p┼Ö├şprav─Ť a realizaci na┼í├ş expozice v Bruselu pod├şlel:

"POLAROGRAFIE NA SV─ÜTOV├ë V├ŁSTAV─Ü EXPO 58 - ┬áB R U S E L 1958

Asi nejmasov─Ťj┼í├ş prezentac├ş, jak├ę se kdy polarografii v┼»bec v celosv─Ťtov├ęm m─Ť┼Ö├ştku dostalo, byla jej├ş ├║─Źast na Sv─Ťtov├ę v├Żstav─Ť v Bruselu v roce 1958.

Polarografie z┼Öejm─Ť tehdy dos├íhla sv├ęho zenitu jak po str├ínce teoretick├ę, tak tak├ę ve sf├ę┼Öe aplika─Źn├ş, a tak tedy zcela logicky a proz┼Öeteln─Ť padlo rozhodnut├ş obeslat Sv─Ťtovou v├Żstavu expozic├ş o polarografii. Cel├í akce byla velkoryse koncipov├ína: v n├írodn├şm pavil├│nu byl pom─Ťrn─Ť rozs├íhl├Ż st├ínek s nejr┼»zn─Ťj┼í├şmi typy polarografick├Żch p┼Ö├şstroj┼» a automatick├Żch polarografick├Żch analyz├ítor┼» - v┼íe samoz┼Öejm─Ť v chodu a s kvalifikovan├Żm v├Żkladem. V mezin├írodn├şm pavil├│nu v─Ťdy pak byl expon├ít ukazuj├şc├ş n├ízorn─Ť vznik polarografick├ę k┼Öivky b─Ťhem polarografick├ę anal├Żzy. Toto m─Ť┼Öen├ş prob├şhalo periodicky zcela automaticky, a to od d├ívkov├ín├ş analyzovan├ęho roztoku do polarografick├ę n├ídobky a┼ż po z├íznam polarografick├ę k┼Öivky. Proces prob├şhal cel├Ż den. To tedy byla koncepce, jakou pracovn├şci Polarografick├ęho ├║stavu J. Heyrovsk├ęho ─îeskoslovensk├ę akademie v─Ťd ji┼ż dlouho p┼Öed otev┼Öen├şm v├Żstavy p┼Öipravili, a jak se pozd─Ťji uk├ízalo - ├║sp─Ť┼ín─Ť. V┼íe po nadm─Ťrn├ęm a spole─Źn├ęm ├║sil├ş ┼Öady v─Ťdc┼» a technik┼» z┬áPolarografick├ęho ├║stavu dopadlo dob┼Öe, o ─Źem┼ż nakonec sv─Ťd─Ź├ş fakt, ┼że v┼íechny polarografick├ę expon├íty byly p┼Öi kone─Źn├ęm hodnocen├ş vyznamen├íny, a to i cenou nejvy┼í┼í├ş - "Velkou cenou", kterou Polarografick├Ż ├║stav ─îSAV obdr┼żel za polarografick├ę analyz├ítory.

(Dal┼í├şmi ocen─Ťn├şmi, kter├ę ─îeskoslovensko p┼Öivezlo z Bruselu dom┼», byly: ─îestn├Ż diplom a medaile Grand Prix za film "Oscilografick├í polarografie" (viz obr├ízek medaile), kter├ę rovn─Ť┼ż z├şskal Polarografick├Ż ├║stav ─îSAV; st┼Ö├şbrnou medail├ş byly ocen─Ťny polarografy LP 54 a LP 55 v├Żrobce Laboratorn├ş p┼Ö├şstroje s.p.; bronzov├ę medaile obdr┼żely v├Żrobce K┼Öi┼ż├şk n.p. za polaroskop a Tos n.p. za mikropolarograf M 103.)┬á


Celou kapitolu v─Ťnovanou presentaci polarografie ┬ási m┼»┼żete p┼Öe─Ź├şst v┬áp┼Öipojen├ęm pdf souboru.

 

Ilustra─Źn├ş fota:┬áexpozice polarografie v ─Źeskoslovensk├ęm pavilonu a ob─Ť strany┬á medaile┬á za film Oscilografick├í polarografie"┬á(k po┼Ö├şzen├ş sn├şmk┼»┬á zap┼»j─Źeno┬áR. Kalvodou)


UFCHJH_Brusel_Expo58_01.jpg


UFCHJH_Brusel_Expo58_02.jpg


UFCHJH_Brusel_Expo58_03.JPG


L_Medaile_EXPO58_DSCF8186.JPG

 

R_Medaile_EXPO58_DSCF8189.JPG

                    


http://www.nacr.cz

[Zpýt]

AKTUALITY

12.10.2021 - P┼Ö├şpravy otev┼Öen├ş v├Żstavy Dotkni se (exo)planet u n├ís vrchol├ş...

Vzd├ílen├ę sv─Ťty na dosah ruky ÔÇô 26. ┼Ö├şjna s

24.9.2021 - V ned─Ťli 26. z├í┼Ö├ş startuje biochemick├Ż kurz pro S┼á nad┼íence

Ano ne┼í├íl├ş v├ís zrak, i v ned─Ťli se d├í chodit do laborky. Tedy jen jednu ned─Ťli v m─Ťs├

22.9.2021 - Kurzy Cesta za Nobelovkou pokra─Źuj├ş dal┼í├ş sobotou - 25.9.

Po pr├ízdninov├ę p┼Öest├ívce pokra─Źujeme ─Źty┼Ömi sobotami┬á ve v├Żuce chemie v┬á na┼íich ku

31.8.2021 - Ohl├ędnut├ş za NANO┼íkolou 2021

V t├Żdnu od 23. do 27.8. prob─Ťhla tradi─Źn├ş, ji┼ż 11., letn├ş ┼íkola pro st┼Öedo┼íkol├íky s

24.8.2021 - Ohl├ędnut├ş za kurzem Kysl├şk v Boru

Ohl├ędnut├ş za chemikurzem Kysl├şk v Boru, kter├Ż u n├ís prob├şhal minul├Ż t├Żden (16.-20.8.)

┌stav fyzikßlnÝ chemie J. HeyrovskÚho AV ╚R

Hlavn├ş strana | O projektu | Aktuality | V─Ťda v rou┼íce 2021? | Archiv akc├ş | Otev┼Öen├í v─Ťda | St├í┼że v laborato┼Ö├şch | Semin├í┼Ö student┼» | Virtu├íln├ş exkurse | Programy pro S┼á | Programy pro Z┼á | Pro pedagogy | Letn├ş ┼íkoly | Galerie 4P | T├Żden v─Ťdy | Toulky histori├ş | Kontakt | Projektov├Ż t├Żm


Webdesign©2021 Hana Francovß - FlexyWEB TOPlist