Separujeme čili dělíme zdánlivě nedělitelné :o) - takže naším dnešním skromným cílem bylo naučit děti a žáky pár (což je slovy opravdu zatím jen dvě) separačních technik, tedy oddělovat složky směsí, jež se na první pohled (a pro zarputilé odmítače chemie i pro celý život) zdají, že jsou neoddělitelné.
Pracovali jsme s metodami FILTRACE (kurz A i BC) a kurz BC měl ještě i EXTRAKCI (a taky se teoreticky něco dozvěděl o dekantaci a sedimentaci).
Všichni naši svěřenci si opět pohráli s celou řadou laboratorních pomůcek, nádobí, ale i látek.
Děti z kurzu A žasly, jak voda dokonale obarvená částicemi rozetřené křídy a lístků čaje proteče nejpve přes gázu a potom přes filtrační papír a je úplně čistá. Jooooo CHEMIE (a toto je jedna z jejich spíše fyzikálních technik) je velká MAGIE..... Nakonec, když se Ačkaři naučili techniku filtrace (křídy a lístků čaje s vodou), přistoupili jsme již k vyšší vědě:
Z ovoce (jablko, kuličky vína, pomeranč) si děti připravili směsi s vodou (strouháním, vymačkáváním na lisu na ovoce, lisování v prstech - techniky oblíbené, neboť se s ovocem můžete náležitě patlat a patlat a ..mamka vás při tom nehubuje, protože u toho není). Nakonec přistoupila Katalýza a Technecium a předvedli, co že to v té šťávě máme dobrého sladkého - udělali důkaz tzv. redukujícího cukru - fruktózy. To je ale úplně nejvyšší level, na kterou zatím jako účastníci kurzu nemáme, takže to musejí dělat lektoři. (Je to zkouška redukujících cukrů, reakcí vzorku s Fehlingovým roztokem: roztok ovocné šťávy se, po zahřátí, barevně změní, je li v něm fruktóza, z modré na oranžově-hnědou - neboť modré dvojmocné ionty mědi se redukují na jednomocné hněděoranžové). Pro děti to byla na závěr ukázka chemické analýzy, ke které se dopracujeme někdy v budoucnu (a možná, že to nebude ani tak dlouho trvat :o) ).
Domů si děti odnášely PE zkumavku se "svou" přefiltrovanou ovocnou šťávou a pipetku (na zlobení ve vaně při večerním koupání), aby rodičům svou vědeckou přednáškou o fruktóóóze patřičně zpříjemnily sobotní večer :o)
Žáci kurzu BC to měli samozřejmě složitější. Museli zvládnout dvě techniky:
1) Filtrace, postupná, takže taky filtrovali nejdřív přes gázu a pak přes filtrační papír s vysokou hustotou (to je takový ten hustý, co přes něj roztok teče ztuha, ale zato všechno, co se má zachytit na filtru, tam opravdu zůstane).
2) Extrakce (Beta-karotén z mrkve a Betanin z červené řepy) - spočívala v přípravě vzorků mrkve a řepy s vodou (opět přišlo na řadu matlání/patlání, které je u těchto žáků již méně oblíbenou činností, ale co se dá dělat, tabletem mrkev na malé částečky jaksi virtuálně nerozmělníte....). Připravené vodné roztoky těchto látek pak byly podrobeny extrakci do oleje. Výsledek lze pozorovat na jedné z fotografií níže - jeho úspěch záležel na řadě faktorů, mj. i na technice vytřepávání (tj. zručnosti a trpělivosti).
Oni to mají narozdíl od Áčkařů taky složitější v tom, že si v průběhu práce pořizují zápisky do vytištěných pracovních listů. Takže chytání lelků nelze provozovat, protože tempo je opravdu vražedné.
Z fotografií (níže) je ale patrné, že vše zvládají a někteří při tom stihnou i pózovat fotografům (ovšem na selfíčka ale čas již jaksi není, takže jsem nezaznamenala, že by někdo tuto techniku provozoval). Vůbec tablety a chytré telefony si dvě hoďky odpočinou, zahálejí v baťozích, neboť jich v laborce jaksi netřeba. Závěrečný obrázkový testík, jež BéCéčkaři dostali domů do příště za úkol, můžete taky vypracovat (a nejste li uchazeči našeho kurzu, můžete jej k opravení zaslat na náš kontakt :o) ) .
Obě skupiny závěrem absolvovaly u nás oblíbený tzv. kartičkový test, dnes na téma "6 technik filtrace ze života"- tj. třicítku kartiček s obrázky je třeba uspořádat do šesti příběhů (dnes filtračních), aby to celé dávalo smysl. Tím se jednoduše zjistí, jak kdo dané probrané téma pochopil a kdo to jaksi "nedal".
No a závěrem - dali to jak Áčkaři (včetně rodičů), tak BéCéčkaři (taky včetně rodičů) :o) :o) :o)
Skromná fotogalerie níže - celou dnešní fotogalerii objevíte na ústavním FB.
[Zpt]
AKTUALITY
Harmonogram roku 2025 nese název OBJEVUJ CHEMII a již se plní, do konce března bylo či22.1.2025 Stáže Otevřené vědy pokračují i u nás v ústavu s novými stážisty...
V průběhu podzimu vyhlásili lektoři a lektorky v projektu Otevřená věda AVČR svá n21.1.2025 Program 11.2.- Věda podle vzoru žena - Den ot. dveří...
Program "Věda podle vzoru žena" (viz obr. níže)8.1.2025 11. února máme otevřeno pro zájemkyně*ce o vědu - je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě 11. února proběhne letošní Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. I my připravujeme 20.12.2024 Kurzy Cesta za Nobelovku zahajujeme sobotou 18. ledna 2025 V sobotu 18. ledna 2025 zahaj
11. února proběhne letošní Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. I my připravujeme 20.12.2024 Kurzy Cesta za Nobelovku zahajujeme sobotou 18. ledna 2025
V sobotu 18. ledna 2025 zahaj
Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Objevuj chemii | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým