HledatMapa strnek

Pbh kapky

8) 3.3.2011 - Vzhůru do Egypta...- čekají tam na nás Faraonovi hadi !

Nebojte se, nikam neletíme, a už vůbec ne do Egypta. My jako správní badatelé umíme tak trochu cestovat v čase. No a ti hadi,  to se taky nebojte, nejsou vůbec jedovatí (a navíc voní přijemně po cukroví )!


Ale raději pěkně popořádku


Na minulém kroužku jsme pracovali s elektronickými obvody a ty, jak známo, potřebují k tomu, aby pracovaly, trochu šťávy, tedy elektřiny. A kdepak si ji berou? Tak třeba z baterek. No a kdopak nám ty baterky, články, akumulátory... vynalezl a sestrojil ? 


Pan Alessandro Volta to byl !



Volta_Fy1.jpgVolta_Fy2.jpg


Tak a teď se právě diváte na první z karet (chcete li, listů) našeho chytrého stromu, kterému budeme říkat MOZKOVNÍK.


Co je   MOZKOVNÍK?

Strom vědění. Tedy ona je to vlastně  ve skutečnosti krabička, ve které bude více takových karet (jsou oboustranné, 10x15 cm, zalaminované), jednou  celá řada. Budeme si je vytvářet my samy, tedy já, Katalýza (ty budou vytvořené na počítači a vytištěné barevně), a taky děti samy, ty  budou psané rukou a s malovanými či vystříhanými obrázky.
A proč to?
Vyprávěla jsem dětem, že badatelé, chemici a fyzikové  u nás v ústavu, pracují nejen prakticky, tedy pokusují v laboratoři či počítají na výpočetních klastrech, ale musí vždycky taky před pokusem "načíst" nějakou literaturu. To když hledají, jestli někdo již neučinil objev o tom, co se oni právě chystají objevit. Víte, pro vědce objevit 500 let po Kolumbovi Ameriku není žádná sláva! Takže práce s literaturou se musí umět. Děti se to taky budou trošku učit:  přečíst si text a pak si jej shrnout do několika poznámek, kterým rozumí  a umí o nich říci druhým, co ten článek nečetli... 

Pro příště si děti rozebraly články, které jsem jim okopírovala z časopisu 21.století Junior  č. 3 a 4/2011 (témata  různá) a zpracují si své kartičky do MOZKOVNÍKU, který bude potom sloužit k tréninku našich velkých mozků  a malých mozečků.. . Uvidíme, co nám příště na MOZKOVNÍKU vyroste za úrodu.

Já budu systematicky připravovat kartičky svoje do rubriky přírodní vědy, matematika a osobnosti, tedy zatím. Níže ukázka našich dalších  prvních kartiček:

rimske_cislice_1.jpgrimske_cislice_2.jpg

Proč zrovna římské cifry? Protože si o nich děti nedávno při matematice povídaly s paní učitelkou, tak jsem jim je chtěla trochu oživit a doplnit. Víte například, co to jsou chronogramy?  Jestli ne, tak si utrhněte list z našeho  MOZKOVNÍKU!


Inert_gas_1.jpgInert_gas_2.jpg

No a proč zrovna vzácné čili inertní plyny?
To je přece dost těžké téma pro 9ti leté děti, ne? V učebnici chemie pro 8. ročník se jim zrovna moc prostoru taky nevěnuje. Jenomže naše dvě holky (Bára a Terka) si jako přezdívku vybraly Neon a Xenon (zní to tak cizokrajně, ne?).  Takže by asi o nich možná mohly něco vědět, když si tak říkají. A čímpak se plní balonky na pouti? A zářivé výbojky na budovách ?  
Nemyslete si, děti věděly, co je kupříkladu radon. Některé slyšely totiž ve zprávách, "že v nějaké školce jej musejí odvětrávat" (přímo cituji Míšu, tedy Radium). Takže inertní plyny vyrostly na MOZKOVNÍKU zcela oprávněně! 


CuSO4_1.jpgCuSO4_2.jpg

No a měď má na něm  taky své místo, protože se s jejími sloučeninami dají dělat pěkné pokusy. Dnes si třeba zkusíme zadělat na krystaly modré skalice,  příště připravíme měděnku....Mosaz a bronz taky často potkáváme kolem sebe. Poznáte je mezi ostatními kovy?



web_DSCF8604.JPG

Poznáváme meď a mosaz mezi sadou různých kovových plechů


web_DSCF8611.JPG


Roztoky skalice modré jsme si připravili a teď se nám bude 14 dní odpařovat voda z Petriho misek a snad se nám ty krystaly vytvoří. Uvidíme.

web_DSCF8601.JPG


No ale konečně je čas na Faraonovy hady
(velké F proto, že faraon byl velký panovník, a navíc taky syn boha Slunce,
i když podle pravidel ČJ je "F" špatně.

Ale tuto chybu si snad pro jednou můžeme dovolit)!


Takže račte za Faraonem:


FH_3_3_2011.jpg


Že to nejsou žádní hadi,
žádný Egypt, žádný Faraon ale ani faraon ?!!
Že je to podvod ? !!


Buďte jako naše děti,  s trochou fantazie,

to byli  přece Faraonovi hadi.


web_DSCF8613.JPG

Sodík a Dusík  by vám řekli,

že jste právě potkali Faraonovy hady!



Katalýza, 3.3.2011


[Zpt]

AKTUALITY

19.6.2024 - POSUNUTO do 27. ČERVNA - Přijímáme přihlášky na srpnovou školu NANO2024
Letní škola pro dvacítku středoškoláků NA

22.5.2024 - DO 10. ČERVNA - Přijímáme přihlášky na srpnový chemický kurz Uhlík v Boru 2024
Kurz pro středoškoláky Uhlík v Boru opět bude a to od 12. do 16. srpna 20

11.4.2024 - Harmonogram akcí roku 2024- vzděláváme naplno, duben jede rekordních 22 akcí...

Pedagogové, kteří koncem roku neváhali a objednali své programy, jsou již v našem harm

19.2.2024 - Program "Věda podle vzoru žena" měl své navštěvnice i návštěvníky (fotogalerie).

Již podruhé jsme uspořádali program komorního Dne otevřených dveří v rámci Mezinár

4.1.2024 - Startuje 5 stáží v projektu Otevřená věda

Projekt Otevřená věda je tu s námi již od roku 2005. Našimi laboratořemi  tak mělo m

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Chemie je krásná | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2024 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist