HledatMapa strnek

Pbh kapky

12.10.2021 - Přípravy otevření výstavy Dotkni se (exo)planet u nás vrcholí...

Vzdálené světy na dosah ruky – 26. října se otevírá pro veřejnost výstava  DOTKNI SE (EXO)PLANET, která potrvá až do 30.listopadu.

 

 

Jiný pohled na planety nabídne výstava Dotkni se (exo)planet. Návštěvníci budou moci zblízka prohlédnout povrch, minerály a horniny vzdálených světů, modely planet a exoplanet, kosmické sondy a vzácné meteority, které přinášejí důkazy o tom, jak to všechno začalo – kde se vzal náš svět.  Výstavu pořádá Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského v rámci festivalu Týden Akademie věd ČR. Zahájí ji vernisáž v pondělí 25. října 2021 a potrvá do konce listopadu.

Plakat_Exoplanety.JPG


Ještě před pár desetiletími neexistovaly vědecké důkazy, že u ostatních hvězd existují planety. Cizí světy byly barvitě vylíčeny pouze ve vědeckofantastických románech. Současná věda však přináší jasná fakta a v příštích pár dekádách pravděpodobně poznáme vzdálené světy do hloubky. Je možné, že nás jen jedno či dvě desetiletí dělí od odpovědi na otázku, zda můžeme být, jsme či nejsme ve vesmíru sami.


Vzdálené světy se návštěvníkům neotřelým způsobem pokouší přiblížit výstava Dotkni se (exo)planet.  A její název v tomto případě sedí doslova: Zájemci mají jedinečnost možnost prohlédnout si jejich povrchy a modely s doprovodnými informacemi, které shrnují nejmodernější poznatky současné vědy.


20210825_175152.jpg

 Exoplaneta Proxima b – nám nejbližší planeta u cizí hvězdy. Exoplanety jsou velkým tajemstvím, a tak jsou vzorky skutečných hornin (gabro, čedič aj.) zakomponovány do modelu představujícího ledovcové splazy a bludné kameny na povrchu tohoto ledového světa.
Autor modelu a foto: Martin Ferus IMG_7120.jpg

Model planety Mars, rudého pouštního povrchu a vzorky hornin a minerálů.
Takto jsou vymodelovány všechny planety na výstavě.
Foto a model povrchu: Martin Ferus, model planety: Libor Lenža


V rámci výstavy bude ve vybraných časech promítán film Magion, příběh družice, který představuje první československou družici (vypuštěna 24. října 1978) a výzkumníky, kteří se na jejím vzniku a tříletém provozu podíleli. Snímek natočil tým Odboru audiovizuální techniky AV ČR a uveden byl v roce 2018.


DSC_0424-12-10.JPG

Sputnik 1 už je zase nad zemí, nikoli však nad Zemí... 

Model Sputniku 1, který  se 4. října 1957 vydal na svou krátkou pouť do oblak, byl první umělou družicí ve vesmíru,  se na výstavě bude vznášet v  životní velikosti  :o).

DSC_0006-18-10.JPG


Instalace výstavy - přenášení Marsu (15.10.) v prostoru vestibulu nazvaného Galerie 4P. 

Obě fota: Květa Stejskalová


Výstava je pro všechny věkové kategorie. Dospělí se v textech plakátů dozví o základních principech pátrání po exoplanetách. Prohlédnou si povrchy planet a modely kosmických sond, které nesou výraznou českou stopu. Děti se mohou vyfotografovat jako první československý kosmonaut Vladimír Remek či jako americký astronaut Buzz Aldrin na povrchu Měsíce. Ústav pro ně připravil i pracovní listy, díky kterým mohou plnit úkoly s vesmírnou tématikou a získat zajímavé „astronomické“ ceny. Například hrnek “Dotkni se exoplanet“ nebo dětské knihy o vesmíru a další drobné ceny.Výstavu připravil Martin Ferus se svým týmem z Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského s podporou programu Strategie AV ČR 21 – Vesmír pro lidstvo a ve spolupráci s Liborem Lenžou z Hvězdárny Valašské Meziříčí.


Na vzniku a upořádání výstavy se podílela celá řada vědců a odborníků. Jmenovitě bychom chtěli poděkovat panu Jaroslavu Prchalovi (výroba stojanů pro modely a truhlářské práce), Lukáši Peterovi a Antonínu Knížkovi (korektura a příprava textů), Jiřímu Špalkovi (konzultace a dodávka minerálů a hornin), Davidu Píšovi (zapůjčení modelů některých družic), Dmitriji Tkachenkovi (3D tisk), Pavlu Suchanovi (organizační podpora za program AV21), Davidu Černému (grafická korektura textur povrchů), Ivanovi Černému (sklářské práce), Květě Stejskalové (organizace výstavy  a stavba expozice v ÚFCH JH), týmům na Hvězdárně Valašské Meziříčí a na Oddělení spektroskopie ÚFCH JH AV ČR a celé řadě dobrovolníků.
[Zpt]

AKTUALITY

22.7.2022 - Ohlédnutí za rokem 2021 ve Výroční zprávě za vzdělávačně-popularizační aktivity

Obdobně jako vloni, kdy jsme bilancovali rok 2020, tak i leto

29.6.2022 Letní škola NANO2022 zná již své účastníky.

Na školu bylo ze zaslan

2.5.2022 - KVĚTEN je lásky čas, u nás je to o lásce k chemii :o)

Láska sama o sobě je přece samá chemie, jeden hormon vedle druhého....,ale to je jiná k

8.4.2022 - DUBEN, ještě tam budem. Kde, no přece za kamny :o)

No tak za kamny rozhodně nesedíme, leda s notebookem na klíně. Po dubnu přijde totiž kv

8.4.2022 - 100 let POLAROGRAFIE: on-line přednášky o J. Heyrovském pro 8. a 9. třídy ze ZŠ Hroznová z Brna

Pro žáky ZŠ z Hroznové předneseme  2  přednášky o Jaroslavu Heyrovském a jeho cest

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Polarografie 100 | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2022 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist