HledatMapa strnek

Pbh kapky

22.10.2016 - Druhá sobota při Cestě za Nobelovkou

Separujeme čili dělíme zdánlivě nedělitelné :o) - takže naším  dnešním skromným  cílem bylo naučit děti a žáky pár (což je slovy opravdu zatím jen dvě) separačních technik, tedy oddělovat složky směsí, jež se na první pohled (a pro zarputilé odmítače chemie i pro celý život) zdají, že jsou neoddělitelné.

Pracovali jsme s metodami FILTRACE (kurz A i BC) a kurz BC měl ještě i EXTRAKCI  (a taky se  teoreticky něco dozvěděl o dekantaci a sedimentaci).


DSC_1279-orez.jpgDSC_1313-22-10.jpg


Všichni naši svěřenci si opět pohráli s celou  řadou laboratorních pomůcek, nádobí, ale i látek.


Děti z kurzu A žasly, jak voda dokonale obarvená částicemi rozetřené křídy a lístků čaje proteče nejpve přes gázu a potom přes filtrační papír a je úplně čistá. Jooooo CHEMIE (a toto je jedna z jejich spíše fyzikálních technik) je velká MAGIE..... Nakonec, když se Ačkaři naučili  techniku filtrace (křídy a lístků čaje s vodou), přistoupili jsme již k vyšší vědě:

Z ovoce (jablko, kuličky vína, pomeranč) si děti připravili směsi s vodou (strouháním, vymačkáváním na lisu na ovoce, lisování v prstech - techniky oblíbené, neboť se s ovocem můžete náležitě patlat a patlat a ..mamka vás  při tom nehubuje, protože u toho není). Nakonec přistoupila Katalýza a Technecium a předvedli, co že to v té šťávě máme  dobrého sladkého - udělali důkaz tzv. redukujícího cukru - fruktózy. To je ale úplně nejvyšší level, na kterou zatím jako účastníci kurzu nemáme, takže to musejí dělat lektoři. (Je to zkouška redukujících cukrů, reakcí vzorku s Fehlingovým roztokem: roztok ovocné šťávy se, po zahřátí,  barevně změní, je li v něm fruktóza, z modré na oranžově-hnědou - neboť modré dvojmocné  ionty mědi se redukují na jednomocné hněděoranžové).  Pro děti to byla na závěr  ukázka chemické analýzy, ke které se dopracujeme někdy v budoucnu (a možná, že to nebude ani tak dlouho trvat :o)  ).


Domů si děti odnášely PE zkumavku se "svou" přefiltrovanou ovocnou šťávou a pipetku (na zlobení ve vaně při večerním koupání), aby rodičům svou vědeckou přednáškou o fruktóóóze patřičně zpříjemnily sobotní večer :o)


Žáci kurzu BC to  měli samozřejmě složitější. Museli zvládnout dvě techniky:

1) Filtrace, postupná, takže taky filtrovali nejdřív přes gázu a pak přes filtrační papír s vysokou hustotou (to je takový ten hustý, co přes něj roztok teče ztuha, ale zato všechno, co se má zachytit na filtru, tam opravdu zůstane).

2) Extrakce (Beta-karotén z mrkve a Betanin z červené řepy) - spočívala v přípravě vzorků mrkve a řepy s vodou (opět přišlo na řadu matlání/patlání, které je u těchto žáků již méně oblíbenou činností, ale co se dá dělat, tabletem mrkev na malé částečky jaksi virtuálně nerozmělníte....). Připravené vodné roztoky těchto látek  pak byly podrobeny extrakci do oleje. Výsledek lze pozorovat na jedné z fotografií níže - jeho úspěch záležel na řadě faktorů, mj. i na technice vytřepávání (tj. zručnosti a trpělivosti).


Oni to mají narozdíl od Áčkařů taky složitější  v tom, že si v průběhu práce pořizují zápisky do vytištěných pracovních listů.  Takže chytání lelků nelze provozovat, protože tempo je opravdu vražedné.

Z fotografií (níže) je ale patrné, že vše zvládají a někteří při tom stihnou i pózovat fotografům (ovšem na selfíčka ale čas již jaksi není, takže  jsem nezaznamenala, že by někdo tuto techniku provozoval). Vůbec tablety a chytré telefony  si dvě hoďky odpočinou, zahálejí v baťozích, neboť jich v laborce jaksi netřeba. Závěrečný obrázkový testík, jež BéCéčkaři dostali domů do příště za úkol, můžete taky vypracovat (a nejste li uchazeči našeho kurzu, můžete jej  k opravení zaslat na náš kontakt :o)  ) .


Obě skupiny závěrem absolvovaly u nás oblíbený tzv. kartičkový test,  dnes na téma "6 technik filtrace ze života"- tj. třicítku kartiček s obrázky je třeba uspořádat do šesti příběhů (dnes filtračních), aby to celé dávalo smysl. Tím se jednoduše  zjistí, jak kdo dané probrané téma pochopil a kdo to  jaksi "nedal".

No a závěrem - dali to jak Áčkaři (včetně rodičů), tak BéCéčkaři (taky včetně rodičů) :o)  :o)  :o)


Skromná fotogalerie níže - celou dnešní fotogalerii objevíte na ústavním FB.


DSC_1266-22-10.jpg
DSC_1270-22-10.jpg

DSC_1271-22-10.jpg

DSC_1272-22-10.jpg

DSC_1278-22-10.jpgDSC_1279-22-10.jpg

DSC_1280-22-10.jpgDSC_1296-22-10.jpg

DSC_1281-22-10.jpg

DSC_1286-22-10.jpg

DSC_1291-22-10.jpg

DSC_1292-22-10.jpg

DSC_1293-22-10.jpg

DSC_1295-22-10.jpg


DSC_1311-22-10.jpg

DSC_1300-22-10.jpg

Příště se na vás opět těší Katalýza, Technecium a lektorka Bécéčkařů Magda,
dnes  s AnaKondou (čili řetězcem 6 AK, tj. aminokyselin, spojených do peptidu)
 vyhřívající se na flipchartu za jejími zády ...
AnaKonda nás dnes jen netečně pozorovala, otestuje si nás,
až budeme "dělat"  důkazy bílkovin,  snad v lednu  :o)

DSC_1322-22-10.jpg
Text:  Katalýza
Fota: Katalýza a Technecium
[Zpt]

AKTUALITY

7.12.2023 Letošní program Chemie v nás jde do finále...

Tak brzy budeme mít za sebou rok 2023. Jaký byl ? Připravíme tradiční ohlédnutí v č

6.10.2023 V pátek 6. října se koná Noc vědců, i my se připravujeme na její návštěvníky...

Rok se sešel s rokem a my tu  máme zase Noc vědců, letos s podtitulem TAJEMNO. Vypravit

28.8.2023 NANO2023 - den poslední, skoukněte závěrečnou video reportáž...

V pátek  25. srpna jsme, se slzou v

24.8.2023 NANO2023- den třetí, skoukněte druhé video...
Ve středu 23. srpna jsme pořídili druhé video provázející letošní nanoškolou. 
22.8.2023 Začala nanoškola- skoukněte první video...

V pondělí po deváté hodině začaly vestibulem projíždět kufry, větší ruch než bý

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Chemie v nás | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2023 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist