HledatMapa strnek

Pbh kapky

20.9.2012 - Ohlédnutí za Chemickým jarmarkem 2012


"Letošní chemický jarmark se opět vydařil", chtělo by se zvolat  :-)


Počasí nám sice nepřálo tak jako vloni, ale k poledni si dalo říci a oteplilo se. Na stánku Věda není nuda jsme naše připravené pokusy se zájemci zopakovali nesčíslněkrát, u každého "lektora" vysoké dvojciferné číslo. Děti a žáci byli velice lační si zalaborovat  vlastníma rukama.... (náš program).


A tak  chemikálií nám ubylo a je třeba doplnit naši mobilní laborku před další akcí v terénu (tou bude workshop 3.10. u nás v ústavu pro objednanou třídu ze ZŠ  Nové Veselí, více o našich workshopech zde). Rozdali  jsme všechny časáky 21.století, a že jich bylo (okolo 250), připravené záložky, propisky, šnůry, kalendáříky 2013 a plakáty s periodickou tabulkou... Pro mne, protože tyto akce organizuji, to byl standardní chemický jarmark a jsem velice ráda, že mí pomocníci Tomáš Hodík, Vítek Svoboda  a Monika Remzová  z něj měli také dobrý pocit, i když, jak sami přiznali, únava, která se s přicházejícím večerem dostavila, byla značná. Odhadem totiž naším stánkem prošlo ca 600-700 lidí. Někteří nakoukli, ale většina si pohověla déle a i něco vyzkoušela...No a závěrem níže připojuji  postřehy Tomáše a Vítka.                                            

Květa Stejskalová


DSC_5629_w.jpg

Měl-li bych nějak shrnout akci ze 13.9., tak můj dojem byl pozitivní. A dle odezvy příchozích věřím, že pro děti to bylo přínosné. Já jsem nechával všechny příchozí si sáhnout na chemii vlastníma rukama a to především ocenili, si myslím. Odhadem bych řekl, že se nám u stánku protočilo okolo 700 lidí, někteří se třeba jen podívali, protože nebylo v našich silách všem vyhovět. :-) Dopoledne chodili žáci a tam byla chyba, že nevnímali co se děje, protože plnili úkoly od učitelů, ale k tomu jsem jim vždy bránil, že si to psali, až bylo po všem. Odpoledne už chodili skuteční zájemci  a to bylo lepší. Trochu bylo zklamáním, že jsme měli modrý stan a potom hry s barvami byly špatně viditelné. Ale celkový dojem byl pozitivní a byl jsem spokojen s organizací i průběhem.

Tomáš Hodík

DSC_5630_w.jpg


Kdo nezažil, neuvěří. Jarmark byl náročný, ale jsem rád, že jsem mohl být u toho! Není nic lepšího, než vidět dětskou radost. A chemie je úžasná v tom, jak umí upoutat, zaujmout a nakonec i šokovat. No a my na stánku Věda není nuda jsme poutali a šokovali, až se z nás kouřilo.

Jen mě mrzí to, co někteří pedagogové na své studenty vymýšlejí. Když jako student jdu na jarmark, tak proto, abych se koukal a žasl, ne proto, abych tvořil laboratorní protokol. Chudáci studenti neměli jinou možnost než vyplňovat předtištěné kolonky, místo toho, aby se mohli soustředit na zajímavé experimenty, které ve škole pravděpodobně neuvidí, protože učitelé chemie častokrát kapitulovali i zde. Chemie je věda experimentální, a tak se bez experimentů neobejde!

Proto bych měl jeden osobní vzkaz pro všechny studenty. Je to citát od Marka Twaina, „Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“

Vít SvobodaPS: Vzkaz pro ty, co si chtěli vyrobit zlato - návod jsme již vloni zveřejnili na stránce kroužku Věda není nuda - zde. Takže račte se pokusit :-)


DSC_5637_w.jpg


DSC_5635_w.jpgDSC_5636_w.jpg

DSC_5631_w.jpg

Fota z našeho stánku: Květa Stejskalová, archiv ÚFCH JHRozsáhlejší Fotogalerie z celého chemického jarmarku je na Facebooku VŠCHT.

[Zpt]

AKTUALITY

12.10.2021 - Přípravy otevření výstavy Dotkni se (exo)planet u nás vrcholí...

Vzdálené světy na dosah ruky – 26. října s

24.9.2021 - V neděli 26. září startuje biochemický kurz pro SŠ nadšence

Ano nešálí vás zrak, i v neděli se dá chodit do laborky. Tedy jen jednu neděli v měs

22.9.2021 - Kurzy Cesta za Nobelovkou pokračují další sobotou - 25.9.

Po prázdninové přestávce pokračujeme čtyřmi sobotami  ve výuce chemie v  našich ku

31.8.2021 - Ohlédnutí za NANOškolou 2021

V týdnu od 23. do 27.8. proběhla tradiční, již 11., letní škola pro středoškoláky s

24.8.2021 - Ohlédnutí za kurzem Kyslík v Boru

Ohlédnutí za chemikurzem Kyslík v Boru, který u nás probíhal minulý týden (16.-20.8.)

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Věda v roušce 2021? | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2021 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist