HledatMapa strnek

Pbh kapky

20.9.2012 - Ohlédnutí za Chemickým jarmarkem 2012


"Letošní chemický jarmark se opět vydařil", chtělo by se zvolat  :-)


Počasí nám sice nepřálo tak jako vloni, ale k poledni si dalo říci a oteplilo se. Na stánku Věda není nuda jsme naše připravené pokusy se zájemci zopakovali nesčíslněkrát, u každého "lektora" vysoké dvojciferné číslo. Děti a žáci byli velice lační si zalaborovat  vlastníma rukama.... (náš program).


A tak  chemikálií nám ubylo a je třeba doplnit naši mobilní laborku před další akcí v terénu (tou bude workshop 3.10. u nás v ústavu pro objednanou třídu ze ZŠ  Nové Veselí, více o našich workshopech zde). Rozdali  jsme všechny časáky 21.století, a že jich bylo (okolo 250), připravené záložky, propisky, šnůry, kalendáříky 2013 a plakáty s periodickou tabulkou... Pro mne, protože tyto akce organizuji, to byl standardní chemický jarmark a jsem velice ráda, že mí pomocníci Tomáš Hodík, Vítek Svoboda  a Monika Remzová  z něj měli také dobrý pocit, i když, jak sami přiznali, únava, která se s přicházejícím večerem dostavila, byla značná. Odhadem totiž naším stánkem prošlo ca 600-700 lidí. Někteří nakoukli, ale většina si pohověla déle a i něco vyzkoušela...No a závěrem níže připojuji  postřehy Tomáše a Vítka.                                            

Květa Stejskalová


DSC_5629_w.jpg

Měl-li bych nějak shrnout akci ze 13.9., tak můj dojem byl pozitivní. A dle odezvy příchozích věřím, že pro děti to bylo přínosné. Já jsem nechával všechny příchozí si sáhnout na chemii vlastníma rukama a to především ocenili, si myslím. Odhadem bych řekl, že se nám u stánku protočilo okolo 700 lidí, někteří se třeba jen podívali, protože nebylo v našich silách všem vyhovět. :-) Dopoledne chodili žáci a tam byla chyba, že nevnímali co se děje, protože plnili úkoly od učitelů, ale k tomu jsem jim vždy bránil, že si to psali, až bylo po všem. Odpoledne už chodili skuteční zájemci  a to bylo lepší. Trochu bylo zklamáním, že jsme měli modrý stan a potom hry s barvami byly špatně viditelné. Ale celkový dojem byl pozitivní a byl jsem spokojen s organizací i průběhem.

Tomáš Hodík

DSC_5630_w.jpg


Kdo nezažil, neuvěří. Jarmark byl náročný, ale jsem rád, že jsem mohl být u toho! Není nic lepšího, než vidět dětskou radost. A chemie je úžasná v tom, jak umí upoutat, zaujmout a nakonec i šokovat. No a my na stánku Věda není nuda jsme poutali a šokovali, až se z nás kouřilo.

Jen mě mrzí to, co někteří pedagogové na své studenty vymýšlejí. Když jako student jdu na jarmark, tak proto, abych se koukal a žasl, ne proto, abych tvořil laboratorní protokol. Chudáci studenti neměli jinou možnost než vyplňovat předtištěné kolonky, místo toho, aby se mohli soustředit na zajímavé experimenty, které ve škole pravděpodobně neuvidí, protože učitelé chemie častokrát kapitulovali i zde. Chemie je věda experimentální, a tak se bez experimentů neobejde!

Proto bych měl jeden osobní vzkaz pro všechny studenty. Je to citát od Marka Twaina, „Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“

Vít SvobodaPS: Vzkaz pro ty, co si chtěli vyrobit zlato - návod jsme již vloni zveřejnili na stránce kroužku Věda není nuda - zde. Takže račte se pokusit :-)


DSC_5637_w.jpg


DSC_5635_w.jpgDSC_5636_w.jpg

DSC_5631_w.jpg

Fota z našeho stánku: Květa Stejskalová, archiv ÚFCH JHRozsáhlejší Fotogalerie z celého chemického jarmarku je na Facebooku VŠCHT.

[Zpt]

AKTUALITY

22.7.2022 - Ohlédnutí za rokem 2021 ve Výroční zprávě za vzdělávačně-popularizační aktivity

Obdobně jako vloni, kdy jsme bilancovali rok 2020, tak i leto

29.6.2022 Letní škola NANO2022 zná již své účastníky.

Na školu bylo ze zaslan

2.5.2022 - KVĚTEN je lásky čas, u nás je to o lásce k chemii :o)

Láska sama o sobě je přece samá chemie, jeden hormon vedle druhého....,ale to je jiná k

8.4.2022 - DUBEN, ještě tam budem. Kde, no přece za kamny :o)

No tak za kamny rozhodně nesedíme, leda s notebookem na klíně. Po dubnu přijde totiž kv

8.4.2022 - 100 let POLAROGRAFIE: on-line přednášky o J. Heyrovském pro 8. a 9. třídy ze ZŠ Hroznová z Brna

Pro žáky ZŠ z Hroznové předneseme  2  přednášky o Jaroslavu Heyrovském a jeho cest

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Polarografie 100 | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2022 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist